Вода в життєдіяльності людини
Вода в життєдіяльності людини
Не зміліють джерела України, якщо ми не зміліємо душею”.
В.Скуратівський
За твердженням ООН - Брак питної води в світі - проблема номер один!
Вода – один із життєво найнеобхідніших факторів навколишнього середовища, складова організму людини та всього живого на землі.
Незважаючи на те, що вода належить до відновлювальних ресурсів і загальна кількість її на Землі залишається стабільною, запаси придатної до споживання води неухильно зменшуються. Світові запаси прісної води не збільшуються, а її споживання постійно зростає.
Загальне споживання прісної води в світі в тисячу разів більше, ніж усіх разом узятих видів промислової сировини. За останні 100 років споживання води збільшилася в 7 разів.
Світ очікують геополітичні потрясіння, пов'язані з боротьбою не за енергетичні ресурси, а за прісну воду. Нестача прісної води становить серйозну загрозу глобальної світової безпеки, яку за своєю важливістю, прирівнюють до таких проблем, як швидке зростання зброї масового ураження і тероризм. За останні 50 років мало місце 37 запеклих міждержавних суперечок через водні ресурси, що призвели до застосування насильства та кровопролиття.
За оцінками ООН, сьогодні п'ята частина жителів планети або 2,6 мільярда людей не має доступу до чистої питної води і 40 відсотків населення - 1,6 мільярда - позбавлені основних послуг у сфері санітарії. На сьогоднішній день приблизно 39 країн світу отримують більшу частину необхідної їм води з-за кордону.
Для чого потрібна вода в природі? Вона відіграє найважливішу роль, оскільки бере участь у багатьох різних механізмах і процесах на Землі:
- завдяки кругообігу води формується волога, яка так необхідна для життя та існування тварин і рослин;
- моря і океани, річки і озера безпосередньо впливають на клімат довколишніх регіонів;
- вода має високу теплоємність, за рахунок чого на планеті забезпечується комфортний температурний режим;
- вода бере участь в процесі фотосинтезу (без неї рослини не могли б переробляти вуглекислий газ в кисень, а ми не змогли б дихати чистим повітрям).
Словом, без води не було б ніякої екосистеми (тварин, птахів, рослин). А яким би без неї виявився клімат - і зовсім складно уявити.
Достатнє надходження води в організм є однією з основних умов здоров’я. При недостатньому споживанні води: з'являється утомленість і знижується працездатність, порушуються процеси травлення і засвоєння їжі, сповільнюється перебіг біохімічних реакцій, збільшується в'язкість крові, що створює умови утворення тромбів, порушується процес кровотворення. Без води неможлива регуляція теплообміну організму з навколишнім середовищем і підтримка постійної температури тіла. Оскільки мозок на 75% складається з води, відносне його обезводнення викликає у кліток мозку найсильніший стрес. Обезводнення негативно впливає на найважливіші функції організму, ослабляючи його і роблячи уразливим для хвороб.
Потреба у воді залежить від характеру живлення, трудової діяльності, стану здоров'я, віку, клімату і інших чинників. У дорослої людини, що проживає в середній смузі це 2,5–3 л на добу.
У води немає кольору, смаку, запаху. У неї нульова калорійність. У ній вражаючим чином одночасно поєднується простота і складність. Вона має всього 3 атома: 2 - водню і 1 - кисню. Але вчені, навіть знаючи, з чого складається вода, досі не можуть зрозуміти, як вони між собою взаємодіють. Вода і людина нерозривно пов'язані один з одним. Без неї люди просто не вижили б. Вода постійно використовується нами протягом усього життя. Ми використовуємо її для: - втамування спраги; - приготування їжі; - вмивання; -купання і т. д.
В молодому організмі, що росте, вміст води більший, ніж у дорослої людини. У новонародженого кількість води досягає 75% ваги тіла. Завдяки властивостям води, як розчинника, кров і лімфа служать ідеальним середовищем для протікання в організмі найскладніших хімічних процесів. Здатність організму підтримувати постійну температуру тіла в значній мірі обумовлена трьома фізичними властивостями води:
-вода володіє високою здатністю запасати тепло. Навіть холоднокровні тварини здатні підтримувати відносну постійність температури тіла при короткочасних коливаннях температури навколишнього середовища завдяки фізичним властивостям рідини, що міститься в їх організмі;
-вода має високий ступінь теплопровідності. Завдяки цьому тепло легко відводиться з глибоко розташованих частин тіла;
- вода постійно випаровується з поверхні легенів і шкіри. Втрата значної кількості тепла при випаровуванні має значення для процесів фізичної теплорегуляції.
Цікаво, що при значній втраті води в організмі відразу ж починаються збої всіх процесів:
- коли організм втрачає хоча б 2% води - починається сильна спрага;
- при втраті 12% води людині вже знадобиться медична допомога;
- якщо організм втратить 20% води настає смерть.
У деяких випадках вода для організму є справжніми ліками.
Наприклад, лікарі рекомендують своїм пацієнтам рясне пиття при:
- гострих станах, які супроводжуються високою температурою (лихоманці або діареї);
- почастішання пульсу (так як організм втрачає багато води);запальних процесах у внутрішніх органах;
- отруєнні їжею;
- затримці кровообігу;
- надлишку продуктів розпаду і т.п.
Але і її надлишок призводить до протилежного ефекту.
Так, при надмірному питті:
- погіршується травлення;
- серце і нирки відчувають додаткове навантаження;
- організм втрачає необхідні йому мікроелементи;
- порушується робота м'язів (з'являються судоми).
Тобто необхідно дотримуватись золотої середини, щоб виключити проблеми з самопочуттям і здоров'ям в цілому.
З давніх - давен наші пращури відносились до води з повагою та поклонінням. Свята вода використовується в багатьох релігіях при обрядах та церемоніях. До джерел води наші предки відносились з великою повагою і утримували та оберігали їх, як велику цінність. У окремих містах і селах ці традиції залишились, продовжують оберігатись святі криниці з цілющою водою, які й досі користуються великою славою серед людей.
Якби вода на планеті завжди була чистою, придатною для використання людиною - панувала б справжня ідилія. На жаль, це не так. По-перше, більша частина води знаходиться в морях і океанах. Але в такому вигляді вона містить багато солі і абсолютно не придатна для людини. Тому дійсно цінною для людей є прісна вода. Але її занадто мало: лише 3% від загального обсягу на планеті. І майже вся вона знаходиться в льодовиках і на вершинах гір. Або ж протікає в надрах землі.
В Україні 63 тис. річок, 40 тис. озер, 1100 водосховищ, 400 тис. ставків – 1 млн. 100 тис. га прісних водойм. У той же час на карті Європи ми вважаємося маловодною країною, так як більшість наших водних ресурсів із-за забрудненості не придатні до водозабору.
Останні проведені дослідження на замовлення Світового фінансового банку, поставили нас за кількістю питної води на душу населення України на 125 місце з 180 країн. Ми знаходимося десь між Чадом і Суданом, африканськими країнами. А якщо говорити про Херсонську область, то там кількість питної води менше ніж в центральній частині країни більш ніж в два рази.
Голова Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков зауважив – «Усі роки Незалежності до наших водойм відносяться чисто споживацьки, а часом і злочинно. Багато річок перегородили дамбами, по берегах річок стоять мегаполіси, хімічні та металургійні гіганти зі своїми сливами і стоками … В 2019р. році у вітчизняні водойми було скинуто біля 2 млрд. кубометрів стоків, 1/3 з них це неочищені стоки (це без урахування зливових стоків, які минаючи очисні споруди потрапляють у водойми). Практично всі мийки машин скидають свої відходи в зливову мережу. Тисячі тонн солі після зими з весняними струмками потрапляють по зливовим стокам прямо в водойми. У 2018 році було отруєно все або майже все живе в - 2180 водоймах, у 2019 - 1840. В Дніпровських водосховищах солоність води помітно збільшилася, і сьогодні на Каховському, Кременчуцькому водосховищах можна зустріти рибу-голку, і навіть дрібних медуз.
Усі наші пральні порошки виготовлені із застосуванням фосфатів. Очисні споруди застарілі і не читають формулу фосфатів і тому ті безперешкодно потрапляють в річку, де сприяють інтенсивному росту буро -зелених водоростей, що веде до їх обміління. При водозаборі фосфати знову ж таки потрапляють до нас в крани. І це при тому, що фосфати сприяють розвитку онкологічних захворювань».
За висновками Вінницького національного технічного університету (В. Б. Мокін, Є. М. Крижановський, А.О. Слободянюк) не краща ситуація на рідному Поділлі.
« АНАЛІЗ ТА ПРОГНОЗ РЕЗЕРВІВ ПОВЕРХНЕВИХ І ПІДЗЕМНИХ ВОД ДЛЯ ПОТРЕБ ВОДОПОСТАЧАННЯ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ у 2019р.»:
1.Виявлено тенденцію до поступового зменшення резервів водних ресурсів. Встановлені регіони з найбільшим обсягом запасів підземних вод - Гайсинський, Козятинський, Вінницький та Барський райони.
2. Через глобальні зміни клімат зазнає суттєвих змін і поступово стає більш посушливим (хоча, вчені-метеорологи стверджують, що це може бути і тимчасовим явищем, пов'язаним з циклами Сонця та ін.).
3. Через зменшення опадів, в довгостроковій перспективі зменшуються запаси поверхневих вод у річках і водоймах Вінницькій області.
4. Через зменшення опадів та обсяги підживлення ними підземних вод, поступово зменшуються запаси підземних вод у річках і водоймах області, але поки затверджені експлуатаційні запаси області складають лише 16,7% від прогнозних (хоча є неофіційна інформація, що реальні дані є дещо іншими, через чималу кількість неофіційних свердловин).
5. Має місце чимале забруднення поверхневих (у т.ч. скидами з Хмельницької області) та підземних вод Вінницької області, яке підсилюється, через зменшення обсягів води в цілому, які мали б розбавляти це забруднення.
Розроблені рекомендації про необхідність розвитку регіонального моніторингу стану забруднення та обсягів підземних та поверхневих вод. Варто підвищити екоінспекційний та громадський екологічний контроль за джерелами забруднення природних вод. Для мінімізації негативного впливу зменшення запасів вод, у т.ч. з використанням провідного зарубіжного досвіду – необхідні подальші консультації з фахівцями і вченими, затвердження і впровадження певної програми заходів на обласному рівні, проведення роз'яснювальної роботи серед населення тощо.
Необхідно на законодавчому рівні категорично заборонити скид неочищених стоків. Покарання треба посилювати, а штрафи багаторазово підняти за забруднення наших водойм - вважають у Національній Екологічної Раді України.
Але і ми , в свою чергу, мусимо невпинно пильнувати, щоб не марнувати і не виснажувати цей життєдайний ресурс .
Для того щоб зрозуміти всю гостроту проблеми, необхідно для себе усвідомити, що все в цьому світі взаємопов'язано. І калюжа після дощу, і сільський ставок, і річка за вікном - це все частина СВІТОВОГО ОКЕАНУ! Всі надводні та підземні води - це єдине ціле! Без розуміння цього нас може очікувати похмура перспектива.