Як уберегтися від отруєння грибами.
Гриби –дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті.
За статистичними даними 87% від загальної кількості отруєнь є отруєння свіжими дикорослими грибами, 13%-отруєння консервованими, сушеними та соленими грибами.
Серед основних причин отруєнь є вживання отруйних грибів, неправильне приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів, вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації.Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться у грибах.
Щоб не отруїтися дикорослими грибами:
- Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне:
- Ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.
- Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
- Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
- Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
- Не вживайте сирих грибів.
- Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.
- Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
- Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
УВАГА! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:
· "Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні -приємний".
· "Усі гриби в молодому віці їстівні".
· "Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів".
· "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби". Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах.
· "Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні". Колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який міститься в усіх грибах.
· "Отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин".
· "Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах".
Не пропустіть перші ознаки отруєння грибами
Перші ознаки отруєння отруйними грибами можуть наступати досить швидко. Як правило, інкубаційний період триває від 30 хвилин до 6 годин з моменту надходження отрути у травний тракт.
Це можуть бути такі ознаки:
·різке звуження зіниць очей;
·рясне відділення слини;
·підвищене виділення поту;
·біль у животі ріжучого характеру, що супроводжується діареєю і блюванням;
·задишка і утруднення процесу дихання;
·зниження артеріального тиску, що супроводжується запамороченням і різкою слабкістю;
·скорочення пульсових поштовхів та ступеня наповнення пульсової хвилі.
У важких випадках може швидко наставати стан колапсу, психічного збудження, з'являється страх смерті. При правильному підході до лікування і своєчасному зверненні до лікаря одужання відбувається протягом 1 доби.
Смертельні випадки рідкісні і відбуваються у разі відсутності своєчасно наданої медичної допомоги.
Перша допомога при отруєнні грибами:
1. Негайно викличте "Швидку медичну допомогу".
2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, промийте потерпілому шлунок: дайте випити 5-6 склянок кип'яченої води або сольового розчину( 1ч.л. на солі на 1л. води); нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; дайте сорбенти для нейтралізації токсинів (активоване або біле вугілля,сорбекс) Коли промивні води стануть чистими,можна зробити очисну клізму.
3. Після надання першої допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
4. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
Навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи.
Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння. Також не вживайте алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.
В зарубіжних країнах отруєння дикорослими грибами трапляються рідко, оскільки люди майже не збирають грибів у лісах. Тож, щоб бути спокійним за себе і свою родину, краще споживати печериці та гливи, вирощені у теплицях.
Хай гриби приносять вам лише почуття радості спілкування з природою.