Чому важливо приймати “Доступні ліки” безперервно?
Програма “Доступні ліки” сприяє кращому доступу пацієнтів до лікування хронічних захворювань. На жаль, приймаючи ліки, захворювання неможливо позбутися. Але постійний прийом призначених ліків допомагає уникнути ускладнень та зберегти гарне самопочуття.
До програми «Доступні ліки» входять препарати для лікування серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, нецукрового діабету та цукрового інсулінозалежного діабету, хронічного обструктивного захворювання легень, хвороби Паркінсона, а також імуносупресивні препарати для людей після проведеної трансплантації. Якщо про постійний прийом інсуліну чи імуносупресивних препаратів ні в кого не виникає питань, то при інших захворюваннях пацієнти можуть забувати прийняти ліки вчасно або прийти до сімейного лікаря за новим електронним рецептом, щоб продовжити лікування.
Перелік захворювань, при яких можна отримувати “Доступні ліки” безоплатно або з невеликою доплатою, обрано не випадково. Саме ці хвороби спричиняють найвищий відсоток смертності, або суттєво знижують якість життя людей. Завдяки прийому лікарських засобів, призначених лікарем, ці захворювання можна ефективно лікувати амбулаторно. Але важливо не пропускати прийому ліків та не переривати лікування. Чому? Наведемо кілька прикладів.
Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, як то гіпертонічна хвороба та ішемічна хвороба серця щоденно повинні приймати гіпотензивні та інші серцево-судинні ліки. Це впливає на покращення самопочуття, стабілізацію артеріального тиску та на позитивну динаміку в роботі серця. Також постійний прийом ліків знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань і є профілактикою інфаркту, інсульту.
До речі, оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовпчика. Чим вище рівень артеріального тиску, тим більше ризик виникнення проблем зі здоров’ям, наприклад, серцеві захворювання, інфаркт та інсульт. Саме тому важливо постійно приймати ліки для стабілізації тиску за рекомендаціями вашого лікаря.
Пацієнти, які страждають на цукровий діабет, мають дотримуватись здорового харчування, підтримувати вагу в нормі та бути фізично активними. Крім того, необхідно приймати ліки, навіть якщо немає скарг на погане самопочуття. Мова про препарати для контролю рівня глюкози в крові.
Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л. Коли рівень цукру в крові близький до норми, люди мають більше енергії, менше втомлюються, рани гояться краще, зменшується відчуття спраги, ризик інфекційних захворювань шкіри. Також знижується ймовірність виникнення викликаних діабетом проблем зі здоров'ям, таких як: серцевий напад або інсульт, біль, поколювання або оніміння в руках і ногах, проблеми з нирками, зором, захворювання зубів і ясен.
Нецукровий діабет, викликаний нестачею антидіуретичного гормону вазопресину, що регулює водно-електролітний баланс в організмі. За відсутності лікування пацієнти, хворі на нецукровий діабет, можуть втрачати до 15 літрів рідини на добу, що призводить до важкої загальної дегідратації (зневоднення). Це небезпечно для здоров’я. Саме тому для лікування цієї недуги використовують препарати десмопресину (синтетичного аналогу натурального антидіуретичного гормону). Препарат потрібно приймати безперервно все життя. Це дозволяє не відчувати проявів хвороби, відновити нормальна працездатність. У разі перерви в лікуванні розвивається виражене зневоднення, що в свою чергу порушує функціонування різних органів і систем, що несе загрозу для життя.
Щодо астми та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) – ці хвороби також є невиліковними. Астма значно погіршує якість життя, адже через напади людина страждає від безсоння, втоми, низької активності. ХОЗЛ є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх захворювань респіраторної системи. Люди з ХОЗЛ страждають від ускладненого дихання, важкої задишки, хронічного кашлю. Контролювати перебіг цих захворювань та прояв симптомів допомагають ліки. В жодному разі не можна самостійно приймати рішення про припинення прийому або зміну ліків чи дозування.
Хвороба Паркінсона — це нейродегенеративний розлад, який вражає переважно нейрони, що виробляють дофамін. Це призводить до труднощів з рухами та координацією у людини. Також хвороба Паркінсона може впливати на настрій, спосіб мислення та пам'ять. Хвороба Паркінсона також невиліковна, проте постійний прийом препаратів допомагає полегшити симптоми та підтримувати якість життя.
Щодо епілепсії - хронічного розладу мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються у вигляді короткочасних мимовільних судом - то це захворювання також неможливо вилікувати. Але за умови регулярного вживання ліків епілептичні напади можна стримувати.
Саме тому існує програма “Доступні ліки” - дати можливість пацієнтам, які потребують постійного прийому ліків, отримувати ці препарати безоплатно або з невеликою доплатою. Прийом “Доступних ліків” не можна припиняти в жодному разі, адже це призведе до погіршення самопочуття.
Якщо ви вирушаєте на тривалий термін в інше місто, переконайтесь, чи вистачить кількості призначених “Доступних ліків” під час подорожі. Якщо призначені “Доступні ліки” можуть закінчитися, домовтеся з лікарем, аби отримати електронний рецепт за телефоном. Пам’ятайте, що ваш лікар може виписати наступний електронний рецепт навіть раніше, ніж закінчаться ліки, що були отримані за попереднім електронним рецептом. Зокрема, за 7 днів, якщо рецепт було виписано на курс лікування від 21 дня, за 3 дні, якщо такий курс лікування є меншим за 21 день.
Який лікар виписує рецепт на ліки при певних захворюваннях - ми розповідали тут.