Подагра.
Подагра – найбільш поширена форма запального артриту, причиною якого є аномально високий рівень сечової кислоти, що утворюється при розпаді пуринів. Це називається гіперурикемією.
А пурини – це сполуки, які природним чином містяться в наших клітинах і деяких продуктах харчування, багатих білком. Сечова кислота є кінцевим продуктом розпаду пуринів.
Подагра більш поширена у чоловіків, ніж у жінок.
Кров переносить сечову кислоту в нирки, а організм виводить її через сечу. У той час як 60% пуринів надходить із мертвих клітин, 35% надходить із їжею.
Сечова кислота є відходом обміну речовин, який зазвичай виробляється у розумних кількостях. При надлишку пуринів рівень сечової кислоти підвищується, оскільки організм не встигає позбутися її.
При подагрі на ногах у суглобах або навколо них утворюються кристали, які накопичуються під шкірою та утворюють тверді горбки – подагричні вузли, які називають тофусами.
Це викликає набряк, запалення та біль у суглобах та сухожиллях.
Сечова кислота іноді відкладається у хребті, імітуючи остеохондроз та запальні захворювання, в рогівці ока, гортані, аорті. Зрештою, подагра може виступати у якості супутнього захворювання – сечокам’яної хвороби, коли у нирках утворюються уратні камені.
Як виглядає типовий напад подагри ?
По-перше, це гострий біль, що досягає свого піку протягом 24 годин та може супроводжуватися почервонінням суглобу.
За рахунок болю значно погіршується функція суглобу: людина кульгає, іноді стає на милиці або взагалі не може пересуватися. Тобто вся суть у вираженості больового синдрому, адже такого гострого нападу моноартриту не буває при інших запальних хворобах суглобів.
При першому-другому епізодах подагри напад минає самостійно, але між ними може пройти до п’яти років, протягом яких людина мала б отримувати адекватне лікування.
Саме у цей період між нападами, коли сечова кислота зберігає високий рівень, стрілки біологічного годинника людини починають рух у зворотному напрямку, скорочуючи його вік через підвищення ризику серцево-судинної смертності.
Лікування захворювання вимагає базової терапії, що поєднує лікарські препарати, правильний спосіб життя та дієтичні правила.
Люди з подагрою не можуть їсти все, що хочуть і повинні обмежувати або навіть виключати споживання одних продуктів і, навпаки, віддавати перевагу іншим.
Незважаючи на те, що без медикаментозної терапії подагри не обійтися, лікувальна дієта, спрямована на зниження рівня сечової кислоти, може покращити повсякденне життя пацієнта, контролюючи напади подагричного артриту.
Від яких продуктів варто відмовитись?
Загалом, червоне м’ясо, печінка та тельбуха, жирна риба (скумбрія, оселедець, сардини) та деякі морепродукти (анчоуси, креветки, ікра), а також алкоголь, що містять велику кількість пуринів, пов’язані із підвищеним ризиком подагри. Щоб запобігти кризам лікарі-дієтологи наполегливо рекомендують максимально обмежити їх споживання або зовсім прибрати з раціону.
В рамках дієти слід знизити вживання солодких продуктів: кондитерських виробів, цукерок, шоколаду, тістечок та випічки, кондитерські вироби з кремом та продукти, надто багаті на цукор та фруктозу (варення, мед, фруктові соки та інші солодкі напої).
Краще уникати виробів, що містять прості вуглеводи та цукор, включаючи глюкозно-фруктозний сироп. Цей поширений підсолоджувач являє собою концентрат цукру й фруктози та в основному зустрічається в безалкогольних напоях, консервованих фруктах, солодких йогуртах, випічці, пластівцях на сніданок, а також у приправах: кетчупі, соусі барбекю, джемах та ін.
Насичені жирні кислоти та фруктоза перешкоджають виведенню сечової кислоти нирками та є ще одним сигналом, що викликає запалення за наявності кристалів уратів.
Які продукти не можна їсти в період загострення?
Відомо, що провокаторами подагри є застілля з надлишком м’ясної їжі, рясно присмаченої спиртними напоями (виїзд на шашлики, дні народження та інші свята).
Фахівці застерігають: вживання надто калорійної їжі може спровокувати напад подагри наступної ночі.
До списку заборонених при загостренні подагри входять продукти, що містять білки тваринного походження: ковбасні вироби, субпродукти, дичину, молоде м’ясо, як телятина, або занадто жирне м’ясо, як баранина, в’ялене та копчене м’ясо, сало, м’ясні кубики бульйону.
Шкідливі також зневоднені соуси, жирна риба (скумбрія, шпроти, форель, оселедець, анчоуси, сардини), молюски та ракоподібні, а також ферментовані сири та яйця.
Бобові (квасоля, горох, соя), а також щавель, шпинат і томати, як такі, що містять велику кількість сечової кислоти, протипоказані при нападі подагри.
Під час нападу подагри міцний алкоголь (ром, віскі, горілку тощо), пиво (з алкоголем або без нього) під повною забороною. Крім того, деякі продукти, такі як шоколад або гриби, можуть спровокувати напад.
Категорично не можна їсти також малину, інжир, виноград і всі продукти з винограду (родзинки, вино, коньяк і т.п.).
Які продукти слід їсти в помірній кількості?
Крім м’ясних субпродуктів, м’яса дичини та деяких видів риби, більшість видів м’яса можна їсти не більше 115-170 г кілька разів на тиждень. Така порція містить 100-200 мг пуринів на 100 г, що вважається помірною кількістю. Проте її перевищення може спровокувати напад подагри.
Окрім дієти, з метою зниження ризику виникнення нападу подагри, клінічні рекомендації для хворих на подагру включають:
- достатню гідратацію (не менше 5 склянок води на день)
- зниження резистентності до інсуліну (обмежити чи відмовитися від солодощів)
- підтримка здорової ваги (Рекомендується поступове зниження ваги. Завдяки фізичним вправам прискоряться обмінні процеси, що сприяє зниженню сечової кислоти. Віддавайте перевагу аеробним вправам (швидка ходьба, їзда на велосипеді, плавання) по 30 хвилин 3-5 разів на тиждень. Під час загострень слід мінімізувати рух у уражених суглобах, а після приступу можна відновити тренування).
- захист печінки (обмежити чи відмовитися від вживання занадто жирних продуктів та алкоголю.)
Певні норми харчування у поєднанні з правильним медикаментозним лікуванням та здоровим способом життя дозволять уникнути виникнення хворобливих нападів подагри та зробити життя хворого набагато комфортнішим.
- Спеціалістом першого рівня в лікуванні може виступати сімейний лікар.