ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПОЛІОМІЄЛІТОМ. ЧОМУ ВАРТО ВАКЦИНУВАТИСЬ?
Сьогодні, 24 жовтня, відзначають Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. У цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на небезпеку захворювання та його профілактику, адже ліків проти поліо не існує, єдиний засіб захисту – це вакцинація.
Поліомієліт – це небезпечне інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до 5 років. Проте інфікуватися може будь-яка невакцинована людина.
Поліомієліт – це заразне захворювання, що викликається вірусом поліомієліту, який вражає тканини сірої речовини спинного мозку та призводить до різних патологій нервової системи та розвитку загальної інтоксикації.
Це захворювання ще називають – "дитячий спинномозковий параліч". Однак, інфекція може вражати не тільки дітей, а й дорослих.
Найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.
Поліовірус поширюється непомітно і швидко через відсутність будь-яких ознак захворювання у більшості носіїв, створюючи загрозу невиліковного паралічу і смерті для величезної кількості невакцинованих дітей і навіть дорослих.
Ліків проти поліомієліту не існує!
Єдиним захистом є вакцинація - 6 доз вакцини забезпечать довічний імунітет.
В Україні застосовується два типи вакцини від поліомієліту - інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ). Вакцинувати від поліомієліту потрібно дитину вже з другого місяця життя.
Щеплення обов'язково потрібно проводити за схемою, не пропускаючи жодної вакцинації для збільшення стійкості організму до хвороби:
- 1️щеплення - 2-й місяць життя дитини (ІПВ);
- 2️ щеплення - 4-й місяць (ІПВ);
- 3️ щеплення - 6-й місяць (ОПВ);
- 4️ щеплення - 18-й місяць (ОПВ);
- 5️ щеплення - 6 років (ОПВ);
- 6️ щеплення - 14 років (ОПВ).
Вакцинація від поліомієліту за Програмою медичних гарантій входить до пакету послуг "Первинна медична допомога".
Якщо ви не пам'ятаєте, чи у вас або у вашої дитини є всі щеплення за Календарем - зверніться до сімейного лікаря. Він допоможе надолужити пропущені вакцинації.
Нагадуємо, що всі щеплення за Національним календарем безоплатні для пацієнта.
У Календар входять вакцини проти 10 інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно.
За наявності декларації з сімейним лікарем українці можуть вакцинуватися в:
- комунальних закладах первинної медичної допомоги;
- приватних медзакладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ та мають можливість проводити вакцинацію.
Вимушено переміщені громадяни можуть розраховувати на первинну медичну допомогу включно із вакцинацією навіть без декларації з лікарем.
Щоб знайти медзаклад первинної медичної допомоги скористайтеся онлайн-мапою на сайті НСЗУ https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map.
Або зателефонуйте у контакт-центр Служби за номером 16-77 - оператори підкажуть, де знайти найближчий заклад первинної медичної допомоги.
Про те, чому варто не зволікати та вакцинувати дитину проти поліомієліту, дивиться у відео Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).